Qui-Gon-Jinn
t01balazs 2005.09.17. 10:40
Qui-Gon Jinn korai történetét egy félelmetes kudarc fémjelzi, s évek kellettek hozzá, hogy a Jedi Mester túltegye magát ezen. Miután kiképzett egy Padawant, s az sikeresen Jedi lovag lett, Qui-Gon felfogadott egy következő tanítványt, akit Xanatosnak hívtak. Mint Crionnak, Telos bolygó leggazdagabb emberének a fia, Xanatos magas midi-chlorian számmal született. Miután Qui-Gon felfedezte a fiút, Crion vonakodva egyezett bele, hogy a fiát Coruscantra vigyék kiképzésre.
Xanatos nehéz tanítványnak bizonyult, aki nemesi származásával próbált hatni a többi tanulóra a Jedi Templomban. Nyilvánvaló hibáinak dacára, Xanatos ígéretes tanítványnak mutatkozott, aki mindig kereste a módját, hogy többet tanulhasson az Erőről. Végül Yoda késznek találta Xanatost a végő megmérettetésre; megkérte Qui-Gont és a tanítványát, hogy térjenek vissza a Telosra, ahol Crion könyörgött a fiának: csatlakozzon az erőihez, segítsen a bolygó irányításának átvételében. Xanatos igent mondott apja kérésére, és Qui-Gon hirtelen egy csatározásban találta magát a tanítványával egy veszélyes polgárháborúban.
Qui-Gon végül kényszerűségből megölte Criont a csatában. Xanatos, aki tanúja volt apja halálának, hirtelen mestere ellen fordult. Qui-Gon legyőzte Xanatost, de nem volt képes megölni a fiút. Xanatos elmenekült és eltűnt. Qui-Gon, Xanatos árulásától és saját kudarcától kísértve, visszautasította egy újabb padawan felvételét.
Évekkel később Qui-Gon Jinn újra találkozott Xanatosszal. Korábbi tanítványa, aki kinevezte magát az Offworld Corporation titkos vezetőjévé, megpróbálta csapdába ejteni Qui-Gont a Tatooine-on. Qui-Gon megzavarta Xanatos tervét Obi-Wan Kenobi segítségével, egy Jedi reménységgel, akit egyszer már a Jedi mester visszautasított. Xanatos megmenekült a Jedi elől, de Qui-Gon legyőzte a kudarca feletti érzéseit és elfogadta Obi-Want, mint tanítványát. Az elkövetkezendő években sok kalandon mentek keresztül együtt, míg átutazták a galaxist.
Később Mace Windu elküldte Qui-Gont és Obi-Want a Naboo rendszerbe, hogy oldjanak meg egy kereskedelmi problémát. A Kereskedelmi Szövetség droid irányító hajóján harci robotok támadták meg a Jediket, de sikerült megszökniük. Nem sokkal később a bolygó Qui-Gon megment egy különös Gungant, Jar Jar Binkst, aki örök szolgálatot ígért a Jedinek. Qui-Gon és Obi-Wan ezután Theed városába utaztak, ahol kiszabadították Amidala királynőt, és megfogadták, hogy biztonságban elkísérik a Coruscantra.
Útban a Coruscant felé, a királynőnek és a kíséretének le kellett szállni a Tatooine-ra, ahol Qui-Gon felfedezett egy fiatal fiút, Anakin Skywalkert. Megérezte a fiú szoros kötődését az Erőhöz, és azonnal felmentette Anakint a rabszolgaságból, valamint összecsapott egy különös harcossal, akit Qui-Gon Sith lordnak gondolt. Miután éppen csak megmenekült a haláltól, Qui-Gon a Coruscantra ment, hogy bemutassa Anakint a Jedi Tanácsnak. Sajnos, a Tanács nem engedélyezte, Qui-Gonnak, hogy kiképezze a fiút, mert a jövője ködösnek és bizonytalannak tűnt. Mindamellett Qui-Gon maga mellett tartotta a fiút, még az utolsó, végzetes utazásán is.
A Naboon Qui-Gon és Obi-Wan megküzdöttek Darth Maul-lal, a Sith Lorddal. Maul halálos és ravasz ellenfélnek bizonyult. Ahogy Obi-Wannal az oldalán küzdött, Qui-Gon képes volt hárítani Darth Maul csapásait, azonban a küzdelem során a Mester és a tanítványa különváltak. A Sith Lord kihasználta az előnyét, és áttörve Qui-gon védelmét, megölte a Jedi Mestert. Obi-Wan hiába sújtotta halálra a sötét harcost, már semmi sem segített Qui-Gon Jinnen. Utolsó leheletével a mester megkérte Obi-Want, hogy képezze ki Anakint, amit az ifjú tanítvány megígért. Három nappal később elhamvasztották őt a Naboon. A gyászolók közt megjelentek a Jedi Tanács tagjai, Palpatine, Naboo szenátora, Amidala királynő, Jar Jar, Obi-Wan Kenobi, Jedi lovag és ifjú tanítványa, Anakin Skywalker.
2. JELLEM
- "Szinte aszkétikus, régivágású harcos, aki bölcs és hajlamos filozofálni, ugyanakkor kiváló a küzdelemben. Nagyon erős az öntudata, de rendelkezik a jövőbe látás misztikus képességével is. Nem kifejezetten lázadó, de megvannak a maga normái." - Liam Neeson.
- "Az Élő Erő tartotta össze, az adott neki szívet, elmét és lelket."
Terry Brooks: Baljós Árnyak
A fenti mondat akár mottója is lehetne a Qui-Gon Jinn jellemével foglalkozó fejezetnek, hiszen az Élő Erő volt az, ami meghatározta a mester életét. De mi is az az Élő Erő? George Lucas ezt mondja róla:
- "Már magának az Erőnek is két szintje van: az Élő Erő és a nagyobb, Kozmikus (vagy Egyesítő) Erő. Az Élő Erő teszi fogékonnyá az embert más élőlények iránt, felruházza a megérzés, a mások gondolataiba való helelátás képességével, és így tovább. A nagyobb Erőnek viszont a sorshoz van köze. Aki együttműködik az Erővel, rátalálhat küldetésére, és eldöntheti, hogy vállalja-e vagy sem."
A Jedi Tanács szerint egy lovagban a Kozmikus Erőnek illik dominálnia, látnia kell a döntései mögött lévő jövőt, a sors kusza útjait. Qui-Gon mindig a lelkiismeretére hallgatott, úgy tartotta, hogy a szabályok azért vannak, hogy utat mutassanak az Erő megismerése felé, és ezáltal rugalmasan is kezelhetőek. A Tanács ezen gondolatokért lázadónak tartotta Qui-Gont, pedig felmerült a Tanácsba való felvételének a lehetősége is.
- "A Jedi mesternek egy pillanatra a saját élete jutott eszébe. Tudta, miket szoktak róla mondani a Tanácsban. Önfejű, néha egyenesen meggodolatlan döntéseket hoz. Erős, de olyan ügyekre forgácsolja szét az erejét, amelyek nem méltóak a figyelmére." - Terry Brooks: Baljós Árnyak.
Ilyen ügy volt például, mikor Xanatost elhozta apja mellől. A Jedi lovag-jelölteket néhány hónapos korukban már elszakítják a szüleiktől, hogy ne fertőzze meg őket semmilyen bűnös eszme, gondolat, tapasztalat, hogy csakis az Erő irányítsa lépteiket. Qui-Gon azzal, hogy a fiatal Xanatost maga mellé vette, vétett a szabályok ellen.
Jar Jar Binks elhozatala Otoh Gungából szintén egy olyan lépés volt, ami a jelenlegi küldetésének peremén táncolt. A kétbalkezes gungan csak púp volt a hátukon - vélte többek között tanítványa, Obi-Wan -, Qui-Gon azonban úgy érezte, hogy a későbbiekben szükség lehet Jar Jar szolgálataira. Jóslata beigazolódott.
A tatooine-i kényszerleszállást követően Qui-Gon hasonló hibát vétett, mint Xanatos esetében: felvett egy kilenc éves fiút a hajójára, aki szorosan kötődött az Erőhöz. Yoda Mester azonban fogékony volt a Kozmikus Erőre, és úgy érezte, hogy a fiú sorsa meglepetéseket hordozhat. Qui-Gon határozottan szállt szembe a Tanács akaratával, és úgy döntött, hogy akár engedély nélkül is megkezdi a fiú képzését. Ezzel féltékennyé tette tanítványát, Obi-Want, de végül kibékültek egymással.
A fentiekből kitűnik, hogy Qui-Gont jobbára az érzelmei irányították. Határozott volt, kemény kinézetű és magán viselte - földi szóval - a szamurájok jellemének minden vonását. Ha kellett a legnagyobb feszültségben is nyugodt maradt - például Anakin fogatversenye alatt, vagy míg várakozott a lézer-kapuk között, hogy újra felvegye a küzdelmet Darth Maul-lal. Azonban hajlamos volt a mély empátiára: együttérző volt, segítőkész - akár a feladata ellenében is.Qui-Gon tapasztalt és bölcs volt, s talán mindez abból ered, hogy útjai során megannyi emberrel és lénnyel találkozott. Ha csak tehette, kerülte az erőszakos megoldásokat, s inkább az Erő segítségével vette rá ellenlábasait, hogy változtassák meg a véleményüket. Viszont ha küzdelemre került a sor, félelmetes harcosnak bizonyult.
- "Qui-Gon Jinn az egyik legképzettebb vívónak számított a Jedi-rendben. Az a Jedi Mester, aki kiképezte, a legjobb tanítványának tartotta oktatómunkájának elmúlt négyszáz éve alatt. Qui-Gon szerte a galaxisban harcolt már kurta élete alatt, méghozzá a legtöbbször olyan reménytelen helyzetben, amikor sokaknak esélyük sem lett volna a helyében. " - Terry Brooks: Baljós Árnyak.
Utolsó csatájában azonban a sötét oldal gyorsabbnak bizonyult nála.
|